Konkurs "Piękna Wieś Opolska 2013" rozstrzygnięty!

Miejscowość Karłowice w gminie Popielów została tegoroczną laureatką konkursu „Piękna Wieś Opolska 2013” w kategorii „Najpiękniejsza wieś”. Nagrodą jest 15 tysięcy złotych.

W tegorocznej edycji konkursu rywalizowało 11 wsi w kategorii „Najpiękniejsza wieś”, 3 miejscowości w kategorii „Najlepszy start w odnowie wsi” i 7 w kategorii „Wieś dziedzictwa kulturowego”. Ponadto zgłoszono do oceny 12 projektów w kategorii „Najlepszy projekt odnowy wsi” oraz 3 domostwa w kategorii „Najpiękniejsza zagroda wiejska”. Jury uznało, iż w kategorii „Najpiękniejsza wieś” na drugie miejsce zasłużyły Zębowice (gmina Zębowice), które otrzymają nagrodę pieniężną w kwocie 10 tysięcy złotych. Dwa trzecie miejsca zdobyły ex-equo wsie Walce (gm. Walce) oraz Centawa (gmina Jemielnica). Nagrodą jest po 7 tysięcy złotych.

Czytaj więcej: Konkurs "Piękna Wieś Opolska 2013" rozstrzygnięty!

Centawa na Google StreetView!

Firma Google dokonała wielkiej aktualizacji swoich map. Nasz region - Opolszczyzna - także został włączony do usługi StreetView. Można zatem wirtualnie podróżować po ważniejszych miejscowościach naszego województwa. Do tej pory w naszym kraju można było obejrzeć wybrane miasta, teraz trójwymiarowy widok dostępny jest na drogach wojewódzkich i nawet na wielu powiatowych i gminnych (na gruntówki samochody Google się nie zapuszczały). Dane uzupełniają zdjęcia użytkowników serwisu Panoramio.

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Centawie!

Teledysk z festynu

Witamy!

Witamy na odświeżonej stronie o Centawie. Najważniejszą zmianami która została wprowadzona jest przeprowadzka strony na nowoczesny system zarządzania treścią. Widać również znaczną zmianę wyglądu strony, nowe menu, mamy jednak nadzieję że zmiany wyszły witrynie na lepsze i poruszanie się po niej jest intuicyjne.

Zapraszamy do zapoznania się ze zmianami, oraz wpisywania się do księgi gości.

Strona będzie w najbliższym czasie aktualizowana, pojawią się kolejne działy, świeże informacje. Atrakcyjność strony może jednak zależeć również od Ciebie! Jeżeli więc jesteś zainteresowany/zainteresowana współtworzeniem witryny, prosimy o kontakt!

Kościół

Najcenniejszym zabytkiem wioski jest średniowieczny kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, wybudowany w 1253 r. Jego fundatorką była szlachcianka Magdalena Centawska. Świątynia została zbudowana z łupanego kamienia wapiennego. Pierwotnie przykryta była gontem. Na wieżę nałożono drewnianą koronę, w której znajdowały się trzy dzwony wykonane z brązu. Nad prezbiterium umieszczono drugą wieżyczkę. Szczególnie godny uwagi jest tu sufit kasetonowy, malowany naturalnymi farbami. Jest on oryginalny i tak samo jak mury kościoła przetrwał od początku istnienia budowli.
W 1872r. kościół został zamknięty z powodu zagrożenia zawaleniem. Ludzie nie mogli dopuścić do zawalenia się budowli i w latach 1886-1888 przeprowadzili generalny remont. Pokryli go dachówką, dobudowali wejście na chór i poszerzyli go. Usunęli zewnętrzny tynk, powiększyli okna i zmienili łuk półkolisty na ostry, przebili okna w nawie północnej. Oprócz tego dobudowali również zakrystię i boczną salkę. Sprowadzono nowe organy z Nysy.
W nawie głównej, w ołtarzu, jest obraz przedstawiający scenę narodzin Najświętszej Maryi Panny. Są też dwie figury: św. Jadwigi i św. Urbana. Niestety oryginalne ołtarze nie przetrwały do dzisiejszych czasów. Około 1950r. zrobiono nowe. Obrazy zaś namalował Łukasz Mrzygłoda. W kościele znajduje się XIX-wieczna Droga Krzyżowa w obrazach. Pod świątynią jest krypta grobowa. Przypuszcza się, że została tam pochowana fundatorka, oprócz niej są tam trumny innych dostojników i możnych. Po przeprowadzonych badaniach w tym miejscu w 1922r. prezes Śląskiego Zrzeszenia Geologów pisał tak: "Grobowiec kościelny w Centawie zawiera piękną miedzianą trumnę z XVII w. W niej złożono baronową Dorothęę-Barbarę Larisch von Sleiwic (ur. 8.03.1665r. zm. 13.09.1689r.)".
Kościół w Centawie
Corocznie od maja do października, każdego 13 dnia miesiąca organizowane są Nabożeństwa Fatimskie w intencji parafian.
W pierwszą niedzielę września w naszej parafii przypada odpust ku czci narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przybyają liczne procesje z okoicznych parafii.
Obecnym proboszczem parafi jest ksiądz dziekan Jan Czekański.

kosciol

oltarz

trumna

Monday the 18th. Joomla Templates Free. Zapraszamy do Centawy!