Cieszy się gmina, że festyn się zaczyna

Drukuj
Opublikowano Justyna Lehun - Strzelec Opolski

Przede wszystkim należy podziękować Stwórcy za pogodę - powiedziała sołtyska Centawy, Ewa Ptok, tuż przed otwarciem rodzinnego festynu. Odbył się on w minioną niedzielę na placu przy świetlicy wiejskiej w Centawie. Inaczej niż zwykle, nie było wielkiego namiotu, a kilka małych, pod którymi rozstawiono stoły.

- Zorganizowaliśmy imprezę z nieco mniejszym rozmachem niż dotychczas, ale za to postawiliśmy na integrację lokalnego środowiska - mówi Ewa Ptok. - Warto wiązać ludzi, mieszkających obok siebie.

Festyn prowadził Leonard Malcharczyk - konferansjer znany z dość sprośnego dowcipu. Jednak przy każdym jego wystąpieniu wybuchały salwy śmiechu.

- Widać, że ludziom odpowiada taki sposób prowadzenia. Leo przyciąga tłumy - przekonuje sołtyska. Konferansjer nie oszczędził też samej gospodyni wioski, kiedy nawiązywał do jej imienia i dowodził, że biblijna Ewa nie mogłaby być Ślązaczką, bo śląska kobieta nigdy nie podarowałaby jabłka mężczyźnie, lecz je „zaważyła” i zrobiła konfitury dla całej rodziny...

Przed gośćmi zaprezentowali się świetliczanie z Centawy - podopieczni Weroniki Waloszek, którzy wykazali się ogromną wiedzą o rodzinnej wiosce. Zgromadzeni usłyszeli m.in. że nazwa Centawa pochodzi od łacińskiego „centum”, czyli „sto”... Cystersi mieli odmawiać w tym miejscu setną zdrowaśkę.

- Zależało nam, by promować wieś i przypomnieć wiele faktów na temat Centawy - przekonuje opiekunka świetliczan. Grupka młodych ludzi zaśpiewała też piosenkę na nutę popularnego hymnu Euro 2012 - „Koko koko”, która dotyczyła wioski i festynu.

Wystąpili ponadto: Studio Wokalne „Bis” z Leśnicy, Simona i Denis z Warmątowic, zespół Centavia oraz Andrea. Zabawę taneczną prowadził Blue Sky. Późnym wieczorem w niebo poszybowały lampiony z wypisanymi marzeniami i życzeniami... Kto wie, może Niebo je spełni?

- Organizatorem festynu jest cała wioska - mówi sołtyska. - Dziękuję wszystkim mieszkańcom za pomoc, zwłaszcza panu Mehlichowi oraz naszym sponsorom.

Justyna Lehun - Strzelec Opolski

Monday the 18th. Joomla Templates Free. Zapraszamy do Centawy!