Nowa wieża już lśni...

Drukuj
Opublikowano Justyna Lehun - Strzelec Opolski

Niedawno opisywaliśmy remont zabytkowego kościoła w Centawie, pochodzącego z 1253 roku. Wcześniej świątynia przeszła renowację pod koniec XIX wieku, a zatem dawno temu. Nic dziwnego, że proboszcz ks. Jan Czekański zabiegał o renowację sakralnego obiektu, a zwłaszcza jego wieży, która była przegnita i niebezpiecznie się kiwając groziła nawet zawaleniem.


Dwa tygodnie temu zamontowano odnowioną kopułę i krzyż.

- Był to jeden z ostatnich etapów remontu rozpoczętego w 2011 roku - mówi proboszcz. - Wymagał trudnej i czasochłonnej pracy wielu osób. Wieża wróciła do pierwotnego wyglądu.

Ciesielką zajął się Marek Pasoń, ale najwięcej zrobił Waldemar Klimek. To on podjął się prac blacharskich związanych z pokryciem kopuły i odrestaurowania krzyża.

- Krzyż został zdjęty z wieży po 124 latach - mówi pan Waldemar, mistrz dekarstwa i blacharstwa artystycznego.

- Obecnie jest pokryty 24-karatowym złotem - dodaje ksiądz. - Będzie odporny na czynniki atmosferyczne i pięknie wyglądał.

- Na prace związane z remontem wieży poświęciłem ok. 2800 godzin, nie licząc prac przygotowawczych - wylicza Waldemar Klimek. - Mimo że moja firma jest obłożona zleceniami, nie mogłem odmówić wykonania remontu wieży centawskiego kościoła. To przepiękna perełka, więc postanowiłem sobie, że osobiście ją odrestauruję według starych - wyginionych już zresztą technik krycia łupkiem.

W fugowanie wieży zaangażował się Andrzej Frewer z synem Mateuszem.

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego remontu. Bardzo dziękuję parafianom za pomoc w czyszczeniu wieży - mówi ks. Jan Czekański. - Mam nadzieję, że jeszcze będę mógł liczyć na ich pomoc...

W kopule wieży umieszczono przesyłkę dla potomnych - m.in. stare dokumenty, które wcześniej wyjęto z wieży i odrestaurowano, dawne i współczesne pieniądze, a także egzemplarze "Gościa Niedzielnego" i "Strzelca Opolskiego" oraz zdjęcia z remontu kopuły.

Przypomnijmy, że parafia częściowo pozyskała środki na remont wieży z Unii.

- W następnej kolejności przydałby się remont dachu... - przyznaje proboszcz. - Ale to na razie marzenia...

Monday the 18th. Joomla Templates Free. Zapraszamy do Centawy!