Ognisko w podzięce za pracę

Centawa słynie ze społeczników. Aż 60 osób zaangażowało się w tym roku w sadzenie drzew, kwiatów, wykonanie ogrodzenia za boiskiem, wzmocnienie krawężników na parkingu przy cmentarzu, koszenie i pielęgnację terenów zielonych, podlewanie kwiatów latem... Niektórzy aktywiści należą do Stowarzyszenia Odnowy Wsi, inni - po prostu mieszkają w Centawie i chcą, by ich wieś wyglądała pięknie. Ostatnio wszyscy zebrali się, żeby podsumować dotychczasowe prace.

Czytaj więcej: Ognisko w podzięce za pracę

Kwitnąca Centawa

Zimą pięknie oświetlone kolorowymi lampkami. Latem - ukwiecone. Centawianie podsumowali letnią edycję konkursu na najpiękniej przyozdobioną posesję.

- Szósty rok z rzędu ocenialiśmy posesje mieszkańców - mówi Teresa Sutor ze Stowarzyszenia Odnowy Wsi. - Jednak w tym roku rozpoczęliśmy konkurs od nowa - zaczęliśmy jego drugą edycję. To znaczy, że wszystkie posesje mogły brać w nim udział, nawet te, które już kiedyś zostały nagrodzone.

Czytaj więcej: Kwitnąca Centawa

Cieszy się gmina, że festyn się zaczyna

Przede wszystkim należy podziękować Stwórcy za pogodę - powiedziała sołtyska Centawy, Ewa Ptok, tuż przed otwarciem rodzinnego festynu. Odbył się on w minioną niedzielę na placu przy świetlicy wiejskiej w Centawie. Inaczej niż zwykle, nie było wielkiego namiotu, a kilka małych, pod którymi rozstawiono stoły.

- Zorganizowaliśmy imprezę z nieco mniejszym rozmachem niż dotychczas, ale za to postawiliśmy na integrację lokalnego środowiska - mówi Ewa Ptok. - Warto wiązać ludzi, mieszkających obok siebie.

Czytaj więcej: Cieszy się gmina, że festyn się zaczyna

Tajemnica centawskiej trumny

Trumna jest piękna. Cała szkarłatna, bogato zdobiona złotymi ornamentami i metalowymi okuciami - kołatkami. Prawdopodobnie symbolizować miały przejście do innego świata i służyły jednocześnie do przenoszenia trumny. Wokół widnieją wymalowane herby rodów szlacheckich. Obecnie znajduje się w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, lecz pierwotnie spoczywała w krypcie centawskiego kościoła.

W 1967 r. została przekazana do Opola przez ówczesnego proboszcza Karola Wypióra, a w 1970 r. znalazła się na zamku w Brzegu. Niestety, dziś nie jest dostępna dla zwiedzających, zalega w magazynie na ostatniej kondygnacji wieży zamkowej.

Czytaj więcej: Tajemnica centawskiej trumny

Nowa wieża już lśni...

Niedawno opisywaliśmy remont zabytkowego kościoła w Centawie, pochodzącego z 1253 roku. Wcześniej świątynia przeszła renowację pod koniec XIX wieku, a zatem dawno temu. Nic dziwnego, że proboszcz ks. Jan Czekański zabiegał o renowację sakralnego obiektu, a zwłaszcza jego wieży, która była przegnita i niebezpiecznie się kiwając groziła nawet zawaleniem.

Czytaj więcej: Nowa wieża już lśni...

Dziesięć lat minęło

Koło kobiet centawskich uczciło dziesięciolecie swojej działalności. W minioną sobotę panie zorganizowały pyszną ucztę w świetlicy wiejskiej w Centawie, na którą zaprosiły m.in. wójta Joachima Jelito.

- Nasze koło liczy 41 członkiń. Należą do niego panie nie tylko z Centawy, lecz także z Jemielnicy - mówi szefowa koła, Krystyna Knopek. - Cieszymy się, bo mamy też nowy narybek. Do koła przynależą bowiem młode dziewczyny.

Czytaj więcej: Dziesięć lat minęło

Nie bały się sińców

Poobijane kolana i szturchańce nie przestraszyły dzielnych pań z całej gminy, które w minioną niedzielę stoczyły turniej piłkarski na boisku gimnazjalnym w Jemielnicy. Pierwsze takie spotkanie na szczeblu gminnym przygotowali: Stowarzyszenie Odnowy Wsi i rada sołecka Jemielnicy.

- Dwa lata temu mieliśmy turniej sołecki, teraz rozszerzyliśmy jego formułę - mówi sołtys Andrzej Jarzębski. - Za rok, mam nadzieję, będzie kontynuowany, ale już w innej wiosce.

Czytaj więcej: Nie bały się sińców

Monday the 18th. Joomla Templates Free. Zapraszamy do Centawy!